FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

WROCŁAW: Wystawa „Moda – historia osobista” w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu do 18 maja 2025 r. prezentuje wystawę „Moda – historia osobista”, będącą przekrojem kobiecej mody epoki PRL na przykładzie strojów prof. Ireny Huml. Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie był wykład dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawrotki pt. „Moda i biografia”, który miał miejsce 5 kwietnia 2025 r.

Z ubrań można odczytać życiorys człowieka – od takiej tezy pani doktor rozpoczęła prezentację bardzo bogatego materiału, zebranego na temat garderoby Ireny Huml, osoby słynącej z elegancji oraz wybitnej znawczyni zagadnień związanych między innymi z biżuterią artystyczną i tkaniną. Ubranie towarzyszy nam dłużej niż cokolwiek innego, dlatego stosunek każdego człowieka do swoich ubrań nasycony jest treściami. Ubranie to szczególny komunikat, z jednej strony determinuje sposób, w jaki postrzegają nas inni, z drugiej – jest wynikiem tego, co my chcemy o sobie powiedzieć, czy też tego, o czym nie chcemy mówić. Jest konsekwencją nie tylko indywidualnego gustu, samopoczucia czy możliwości materialnych, ale również szerszego kontekstu społecznego, w jakim dana osoba się znajduje.

W przypadku prof. Ireny Huml miała znaczenie jej pionierska rola w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Jej codzienna garderoba była akuratna, na tyle, by wśród męskich garniturów i marynarek nie uchodzić za krzykliwą, ale jednocześnie dość kobieca, by zdecydowanie nie dało się nie zauważyć PANI profesor w akademickim gronie, ani jej wkładu w rozwój rodzimej nauki.

Stosunek Ireny Huml do własnej garderoby, którą gromadziła przez dekady, którą starannie dobierała, zwracając uwagę na jakość tkanin, kroju, szycia, pozwala spojrzeć na wystawę „Moda – historia osobista” w szerszym kontekście. Bardzo aktualnym, edukacyjnym i ekologicznym. Jej bohaterka inspiruje do tego, by otaczać się ładnymi rzeczami, by nosić ubrania, które mają wartość utrzymującą się przez lata. Tak możemy ograniczyć produkcję taniej, niskiej jakości odzieży, którą potem nie wiadomo nawet gdzie wyrzucić.

Wystawa „Moda – historia osobista”, eksponowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 25 lutego do 18 maja 2025 r., bardzo dobrze pokazuje to, że ubranie jest opowieścią o człowieku, opowieścią w stylu non-fiction.

FARKA.press
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.