FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Tarnów: Spotkanie z Michałem Koterskim. O wstydzie, zaniżonej samoocenie i problemach w relacjach.

Małgorzata Kmiecicka

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie przyjechał 28 grudnia 2023 r. znany polski aktor, prezenter telewizyjny oraz satyryk – Michał Koterski, aby promować swoją książkę pt. „Michał Koterski. To już moje ostatnie życie”, którą spisała dziennikarka Beata Nowicka.

Premiera tego bestsellera odbyła się w kwietniu ubiegłego roku. Nietypowa forma tej biografii, jaką jest wywiad, zdecydowanie zaciekawia czytelników i zachęca ich do zakupu. Równie interesujący jest temat książki dotykający wielu ludzi. Uzależnienia, bo o nich mowa, stały się wstydliwymi problemami Michała Koterskiego, które skutkowały zaniżoną samooceną i trudnościami w relacjach. Przez około 20 lat nie widział, że alkohol i narkotyki zabierają dzień po dniu kawałek jego życia.

Wywiad dla niego jest, jak sam przyznaje, szczerą spowiedzią z tajemnic swojego życia, bez „zamiatania pod dywan” szczegółów, najtrudniejszych zdarzeń, które ograbiły go z ludzkiej godności. Zawiera jego wspomnienia od okresu dzieciństwa, które nie było łatwe, ponieważ jego ojciec był alkoholikiem, przez lata nastoletnie aż do dorosłości, w której starał się przezwyciężyć nałogi uczęszczając na terapie.

Koterski wspominał jak bardzo wymagający był dla niego wywiad z Beatą Nowicką, ponieważ miał świadomość tego, że przywoływanie w pamięci najgorszych momentów swojego życia stwarza ryzyko powrotu do picia i ćpania. Nawet kilka razy przerywał sesję rozmów z dziennikarką dla własnego zdrowia. Mimo to, zdecydował się na wydanie książki, której odbiorcami są nie tylko osoby borykające się z nałogami. Jest to uniwersalna biografia, ponieważ jak sam autor uważa, każdy choć raz w życiu w różnym stopniu spotkał się z uzależnieniami.

Dziś, Michał Koterski jest trzeźwy i wolny od narkotyków od dziewięciu lat, a co roku 4 grudnia obchodzi ważniejsze od własnych urodzin święto. Jest to data, od której zdecydował się już na zawsze przestać żyć w iluzji i zaprzeczeniu, jakimi są nałogi.