Recenzja: „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu” Anna Bikont
Reportaż „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu” autorstwa Anny Bikont to zapis konsekwencji traum wojennych, okrucieństwa wypływającego ze strachu, a przede wszystkim rzeczywistości Żydów w czasie drugiej wojny światowej.
Książka zajmuje istotne stanowisko w debacie na temat relacji polsko-żydowskich, przedstawia historie, które łączą, ale niejednokrotnie dzielą. Autorka daje głos postaciom, które musiały ukrywać prawdę przez dziesięciolecia.
Tajemnica, zapomnienie i ból przeszłych przeżyć są wspólnym mianownikiem sześciu historii, które znajdujemy na kartkach tego reportażu. Z tego powodu „Nigdy nie byłaś Żydówką” jest książką raczej z gatunku tych niezbyt lekkich. Sam styl pisarski pozwala na współodczuwanie z ofiarami, przyjęcie ich opowieści z empatią.
Reportaż Anny Bikont z pewnością należy do ważnych pozycji współczesnej literatury faktu. Pozwala dowiedzieć się, a w ostatecznym rozrachunku i zaakceptować, że historia nigdy nie jest czarno-biała, a my – bardzo często okazujemy się w niej być antagonistami.
Krystyna Kapelewska – miłośniczka wszelkiej literatury. W kreatywny sposób próbuje łączyć swój ścisły umysł z pasją do języka polskiego.
„Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu” Anna Bikont
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 18.10.2023
ISBN: 978-83-819-177-59