Recenzja: „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu” Klaudia Stabach
Książka Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu autorstwa Klaudii Stabach to rzetelna analiza różnych rodzajów zaburzeń odżywiania. Opowiada o codziennej walce, jaką osoby na nie cierpiące, toczą ze sobą i własnymi nawykami.
W reportażu poznajemy historie kilku osób, z różnych środowisk – każda z nich cierpi na inne zaburzenie odżywiania. Na podstawie ich opowieści, autorka przedstawia nam rzeczywistość oraz faktyczny wygląd tych chorób.
Sam pomysł nadania zaburzeniom ludzkich twarzy – sprawdza się doskonale. Czytelnik jest w stanie skupić więcej uwagi, dzięki zastosowaniu tego zabiegu. Ludzie, których poznaje na kartach reportażu, odkrywają przed nim zakryty, a jednocześnie tak bliski i przerażający świat.
Niestety minusem tej publikacji może być ograniczone grono odbiorców. Zdecydowanie nie powinny po Głodne sięgać osoby w zaburzeniach odżywiania lub te, które z nich wyszły. Historie przywołane przez autorkę mogą być zwyczajnie triggerujące (tzn. przypominające traumatyczne wspomnienia).
Jednocześnie cała reszta społeczeństwa powinna przeczytać Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu, by poznać chociaż część problemów, z jakimi codziennie borykają się tysiące osób wokół nas.
Krystyna Kapelewska – miłośniczka wszelkiej literatury. W kreatywny sposób próbuje łączyć swój ścisły umysł z pasją do języka polskiego.
„Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu” Klaudia Stabach
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data premiery: 25.01.2023
ISBN: 978-83-803-2853-2