FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Ludwikowice Kłodzkie: Spotkanie z Joanną Ostrowską na Festiwalu Reportażu

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza na spotkanie z Joanną Ostrowską, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Reportażu. Dokumentaliści, 22 września 2023 o godzinie 17:00 w Galerii Ludwikowice. Rozmowę z autorką poprowadzi Małgorzata Kolankowska.

Festiwal Reportażu w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się po raz trzeci. Jego tegoroczna edycja trwać będzie w dniach 22-24 września. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

O KSIĄŻCE
Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej
Książka zdobyła Nagrodę Nike Czytelniczek i Czytelników 2022, Nagrodę „Orfeo Iris 2021″ ILGCN (International Rainbow Culture Network” za badania i propagowanie wiedzy o homoseksualnych ofiarach nazizmu oraz znalazła się w finale Nagrody im. Tomasza Strzembosza.
Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych – tak określano w Polsce mężczyzn skazanych w latach 1933–1945 na mocy paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne.
„Oni” byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich” ludzi miało nie być.
Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.
(opis wydawcy – Wydawnictwa Krytyka Polityczna)

O AUTORCE
Joanna Ostrowska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.
(Biogram pochodzi z portalu Lubimyczytać.pl)

Strona organizatora Festiwalu