FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Ludwikowice Kłodzkie: spotkanie z Dionisiosem Sturisem

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza na spotkanie z Dionisiosem Sturisem, autorem książki “Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”. Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Reportażu. Dokumentaliści, 22 września 2023 o godzinie 18:30 w Galerii Ludwikowice. Rozmowę z autorem poprowadzi Agata Ganiebna.

Festiwal Reportażu w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się po raz trzeci. Jego tegoroczna edycja trwać będzie w dniach 22-24 września. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

O KSIĄŻCE
Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji
Po drugiej wojnie światowej w Polsce znalazła się liczna grupa greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną domową. Docierali do Polski statkami, pociągami i w bydlęcych wagonach – dorośli i dzieci oraz ranni partyzanci. Wśród przybyszów byli też dziadkowie i ojciec Dionisiosa Sturisa, reportera, który sześćdziesiąt lat później podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak przyjęła ich komunistyczna Polska. Grecy szybko się w niej zadomowili, ich społeczności powstawały w wielu miastach, także w podkarpackim Krościenku, gdzie Grecy założyli swoją spółdzielnię rolniczą. Nazwali ją „Nowe Życie”.
Potomkowie tamtych uchodźców żyją z nami do dziś. Jednak to wciąż nieznany epizod naszej powojennej historii. „Nowe życie” to czuła próba odtworzenia tamtej księgi ludzkich losów, teraz, pięć lat po pierwszym wydaniu, bogatsza o kolejne rozdziały i nowe historie, budujące nieoczekiwane połączenia między uchodźcami z końca lat czterdziestych a tymi, którzy pojawiają się u naszych granic dzisiaj, kiedy na świecie toczą się nowe wojny.
(opis wydawcy – Wydawnictwa Poznańskiego)

O AUTORZE
Dionisios Sturis
Urodzony w Grecji, wychowany w Polsce. Dziennikarz i pisarz, od wielu lat związany z radiem TOK FM, gdzie zajmuje się polityką zagraniczną. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich opowiadających kolejno o współczesnej Grecji (Grecja. Gorzkie pomarańcze), wyspie Man i miejscowej Polonii (Gdziekolwiek mnie rzucisz…) oraz greckich i macedońskich uchodźcach, którzy w latach 40. i 50. XX wieku znaleźli się w Polsce (Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji). Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Mieszka w Warszawie.
(Biogram pochodzi z portalu Lubimyczytać.pl