FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Łódź: „Niewidzialne piękno” na otwarcie 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Projekcją filmu „Niewidzialne piękno” w reżyserii Bethann Hardison i Frédérica Tchenga rozpoczął się dzisiaj w Łodzi 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Było to bardzo dobre otwarcie. W kontekście festiwalu, który ma tak wąską tematykę i tak długą historię niejednokrotnie mogą pojawiać się dylematy powtarzalności, wyczerpania formuły, bo ostatecznie jest przecież jakaś skończona liczba tych zagrożeń, z którymi zmaga się człowiek. Film „Niewidzialne piękno” można traktować jak odpowiedź na te dylematy.

W warstwie dosłownej jest to autobiograficzny dokument o Bethann Hardison, amerykańskiej czarnoskórej modelce, właścicielce agencji mody i aktywistce walczącej z rasizmem w swojej branży. Kobieta, która zrewolucjonizowała świat mody, począwszy od lat siedemdziesiątych, promując różnorodność kobiecego piękna, doprowadzając do powszechnego wypuszczania na wybiegi niebiałych modelek i modeli, inicjując wiele wspaniałych karier czarnoskórych osób, u progu XX wieku musiała zmierzyć się z faktem, że wszystkie jej dokonania zostały wymazane. Świat mody wrócił do punktu wyjścia, niebiałe modelki zniknęły z wybiegów, z kampanii reklamowych najsłynniejszych firm odzieżowych. Bethann Hardison zaczęła swoją walkę od nowa, osiągając drugi raz to samo, a potem trzeci – angażując się w ruch Black Lives Matter.

„Niewidzialne piękno” w szerszej perspektywie jest właśnie dokumentem o walce, która nigdy się nie kończy, w kontekście festiwalu można by powiedzieć – o zagrożeniu, które powraca. Jest to film niejako uzasadniający mówienie wciąż o tym samym, realizowanie filmów dokumentalnych i reportaży wciąż na te same tematy. Bo jeśli poruszamy się w sferze wartości, takich jak: wolność czy prawda, to musimy pamiętać, że nie otrzymujemy (czy nie wywalczamy) ich raz na zawsze. Czasem wracamy do punktu wyjścia. Jednak historia Bethann Hardison inspiruje do tego, by nie zniechęcać się wciąż nowymi początkami. I można to uznać za idealną refleksję na początek nowej edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Festiwal trwać będzie do 22 października 2023. W jego programie znajdą się między innymi trzy konkursy: filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i reportaży audio. Szczegółowy program dostępny na stronie organizatora: https://czlowiekwzagrozeniu.pl