FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Za tydzień startuje festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Już za tydzień Katowice staną się ponownie polską stolicą muzyki elektronicznej. 4 czerwca rusza 21. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który tradycyjnie połączy industrialną przeszłość Katowic z najbardziej ekscytującymi zjawiskami współczesnej elektroniki. Przez cztery dni przestrzenie Strefy Kultury ulokowanej na terenach dawnej kopalni wypełnią dźwięki. Karnety oraz bilety jednodniowe na poszczególne dni weekendowe wciąż można znaleźć w oficjalnej sprzedaży.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się z ogromnym rozmachem w czwartek. Koncert otwarcia należeć będzie do Hani Rani, która zaprezentuje wyjątkowy, hipnotyzujący projekt „Non Fiction: Piano Concerto in Four Movements”, występując ramię w ramię z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. To nie będzie jedyny koncert rozchwytywanej artystki. W głównej części festiwalu wystąpi również z bardziej elektronicznym widowiskiem „Chilling Bambino”.

Główny trzon programu, wypełniający piątek i sobotę w Strefie Kultury, to jak zawsze uderzenie z dwóch stron: z jednej potężny, klubowo-taneczny program. Na scenach zobaczymy m.in. ikoniczny duet Modeselektor, a także mistrzów głębokiego techno i progressive house’u pokroju Dave’a Clarke’a czy Johna Digweeda. Przyjedzie też francuski wizjoner Kangding Ray (pierwszy raz w Polsce od premiery filmu „Sirāt”, do którego stworzył ścieżkę dźwiękową) czy Blawan.

Z drugiej strony – nie zabraknie też unikalnych, eksperymentalnych projektów. Wystąpi Apparat, Monolink, ceniony producent Matthew Herbert z Momoko Gill czy wiolonczelistka Resina w duecie z francuskim artystą noise’owym Aho Ssanem. Silną reprezentację wystawił również polski underground, na czele z formacją Omasta, duetem BOKKA czy specjalnym, polsko-japońskim projektem Hinode Tapes & Hiroki Chiba.

Dla najwierniejszych fanów śląskiego święta elektroniki organizatorzy przygotowali też obowiązkowy punkt programu. Swój wielki powrót na zamykający weekend set zaliczy Robag Wruhme. To artysta uważany za absolutnego przyjaciela festiwalu, bez którego brzmienia Tauron Nowa Muzyka po prostu nie byłaby kompletna.

Z kolei wielki finał, czyli niedzielne zamknięcie festiwalu – legendarne już pasmo „Fajrant” w Jazbarze – upłynie pod znakiem hipnotycznych, progresywnych podróży. Ostatnie dźwięki festiwalu zagrają Guy J oraz niezastąpiony reprezentant polskiej sceny klubowej, Angelo Mike.

Karnety dwudniowe i bilety na piątek i sobotę są wciąż dostępne. Koncert otwarcia jest wyprzedany. Więcej informacji, pełen program oraz wszystkie informacje logistyczne znajdują się na stronie festiwalnowamuzyka.pl.

Sponsorem tytularnym festiwalu jest Tauron Polska Energia. Partner strategiczny: Województwo Śląskie. Współgospodarz: Miasto Katowice.