FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Recenzja: „Zabiłam. Historia matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie” Natalia Ojewska

Emilia Siegert

Historia ludobójstwa w Rwandzie jest podobna do historii innych ludobójstw na świecie. Zaczyna się od propagandy przeciwko grupie ludzi, która prowadzi do odczłowieczenia ich w oczach pozostałych i wytwarza nienawiść. Zwykli ludzie, których nie podejrzewało by się o złe zamiary nagle są w stanie zabijać innych w imię wyimaginowanych ideologii. Historia mordu na Tutsi w Rwandzie ma jednak jeden element, który ją różni od innych – po tragedii udało się stworzyć warunki do dalszego życia, bez odwetów i bez nienawiści. Rodziny ofiar żyją obok swoich oprawców, w zgodzie. Wybaczenie jest trudne, ale to jedyne wyjście, żeby normalnie żyć. To wielka dojrzałość i wzór do naśladowania dla innych.

W książce „Zabiłam” Natalia Ojewska rozmawia z kobietami Hutu, które brały udział w rzezi Tutsi. Ich zbrodnie są różnego kalibru, od wydania czyjejś kryjówki do czynnego bicia czy próby utopienia własnych dzieci. Dramat sytuacji potęgował fakt, że wiele małżeństw było mieszanych, często rzezi dokonywali na sobie członkowie rodzin. O historii ludobójstwa w Rwandzie powstało już wiele książek. Autorka postanawia więc poruszyć temat rzezi na Tutsi od innej, nowej strony – z punktu widzenia kobiet będących oprawcami.

Jak można się domyślać, przekonanie bohaterek do rozmowy musiało wymagać wiele wysiłku i zdobycia ich zaufania. W niektórych przypadkach widzimy mechanizm wyparcia – kobiety nie poczuwają się do winy, mimo odbywania kary w więzieniu na mocy wyroku, lub przyznają się do zarzucanych im czynów, ale tłumaczą się propagandą i tym, że nie mogły zrobić inaczej w danej sytuacji, pod wpływem innych oprawców. Są wśród nich jednak też takie, które przyznają się w pełni do winy i okazują skruchę.

Książka jest zbiorem różnych historii, przekrojem różnych postaw jakie można obrać będąc po stronie oprawców. Warto zastanowić się jak my zachowalibyśmy się będąc na miejscu bohaterek i czy ich wybory były łatwe.

Emilia Siegert. Etnolożka i miłośniczka literatury faktu. W wolnych chwilach podróżuje rowerem lub autostopem. Gdy nie może podróżować, czyta książki i je recenzuje.

Natalia Ojewska
„Zabiłam. Historia matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie”
Wydawnictwo: Słowne
Data premiery: 27.04.2022
ISBN: 978-83-825-1157-4