NOWA RUDA: Festiwal Góry Literatury – spotkanie z Justyną Dąbrowską
W pierwszym dniu dziesiątej edycji Festiwalu Góry Literatury publiczność miała okazję spotkać się z Justyną Dąbrowską, autorką książki Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu. Spotkanie odbyło się 4 lipca 2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, poprowadziła je Urszula Glensk.
Justyna Dąbrowska, pracująca od lat jako dziennikarka i terapeutka, postanowiła zebrać i spisać historie kobiet, które podczas porodu zostały źle potraktowane przez służbę zdrowia. To doświadczenie dla wielu z nich stało się przyczyną często nawet nieuświadomionej traumy, mającej wpływ na relacje z dzieckiem i z najbliższymi. Autorkę interesowały nie tyle trudne porody, wynikające ze szczególnych okoliczności losowo-zdrowotnych, których nikt nie mógł przewidzieć, ale traumatyczne przeżycia, będące wynikiem stosunku personelu medycznego do pacjentek, wzajemnego traktowania, braku empatii i porozumienia. Podczas spotkania autorka sama określiła swoją książkę, jako manifest niezgody na to, jak wygląda polskie położnictwo.
W kontekście wcześniejszej rozmowy z Joanną Kuciel-Frydryszak, spotkanie z Justyną Dąbrowską było interesującą kontynuacją szeroko pojętego tematu kobiet we współczesnym świecie, co programowi festiwalowemu nadało spójności i wprowadziło ciekawy rozwój dyskursu. Książka Justyny Dąbrowskiej również jest publikacją, w której dostrzec można wiele wymiarów różnych treści, bo nie jest ona typowym reportażem, dotyczącym stanu polskiej opieki medycznej, nie jest jednostronnym oskarżeniem, ani historią ofiar. Podobnie jak Chłopki Joanny Kuciel-Frydryszak, Przeprowadzę cię na drugi brzeg Justyny Dąbrowskiej w szerszej skali traktuje o relacji międzyludzkiej. O stosunku kobiet do siebie nawzajem – tych, co rodzą do tych, które przyjmują porody. Jest to też, historia o władzy, nienaruszalnej hierarchii ważności, która staje się przyczyną tragedii.
Brak zaufania i zainteresowania drugą osobą bywa przyczyną wstrząsających historii, autorzy tacy, jak Justyna Dąbrowska, opisują je nie po to, by zdobyć uwagę czytelników, ale by zaprosić ich do rozmowy o tym, jak właściwie powinniśmy się komunikować. Takie spotkania, jak podczas Festiwalu Góry Literatury mają w sobie moc sprawczą, by faktycznie rozpocząć dialog mogący zmienić rzeczywistość.