FARKA.press

Portal Reportażystów

“Lud” – nowy reportaż Ilony Wiśniewskiej

Wydawnictwo Czarne prezentuje kolejny nordycki reportaż Ilony Wiśniewskiej. Po “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i “Hen. Na północy Norwegii”, “Lud. Z grenlandzkiej wyspy” jest jakby kolejną częścią trylogii, choć tym razem  już nie norweską. Premiera książki zaplanowana jest na 5 września 2018 r. A o szczegółach jej powstania opowie sama Ilona Wiśniewska, podczas spotkań autorskich, które odbędą się:

6 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (ul. Św. Marcin 80/82, Scena Nowa);
13 września o godz. 18.00 w Kinie Muranów w Warszawie (ul. Andersa 5) – spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz fotografii z Grenlandii autorstwa Ilony Wiśniewskiej;
14 września o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (ul. Świętego Ducha 2, foyer na 1 piętrze).

[opis wydawcy]

“Lud. Z grenlandzkiej wyspy”

U zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać.

Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w trakcie kursowania taksówką z jednej wyspy na drugą po zamarzniętym morzu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów dla kilkudziesięciorga stołowników. Nigdy wcześniej nie spotkała ludzi tak dumnych ze swojego pochodzenia, ale w sposób nieodbierający dumy innym. Nigdy wcześniej też nikt tak często się z niej nie śmiał, a też ona nigdy wcześniej tak często nie śmiała się z samej siebie.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek Białe. Zimna wyspa Spitsbergen oraz Hen. Na północy Norwegii. Była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę Hen otrzymała także nagrodę w konkursie Travelery. Mieszka w północnej Norwegii.

[Źródło: www.czarne.com.pl]