FARKA.press

Portal Reportażystów

Spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim

Księgarnia Moda na Czytanie oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają 5 czerwca na godzinę 19.00 na spotkanie autorskie z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem książki “Ota Pavel. Pod powierzchnią”. Spotkanie odbędzie się w Modzie na Czytanie przy ul. Brackiej 25 w Warszawie, a poprowadzi je Teresa Drozda.

“Ota Pavel” jest najnowszą publikacją Aleksandra Kaczorowskiego, która swoją premierę miała 16 maja. Jest to kolejna z cyklu jego “czeskich biografii”, po “Hrabal. Słodka apokalipsa” (2016) i “Havel. Zemsta bezsilnych” (2014). Kaczorowski jest cenionym znawcą i tłumaczem literatury czeskiej, którego wkład w dziedzinie kultury i dialogu środkowoeuropejskiego został wyróżniony Nagrodą im. Václava Buriana.

Ota Pavel, autor “Śmierci pięknych saren”, jest jedną z kultowych postaci czeskiej literatury. Cytując Wydawnictwo Czarne: Życie Oty Pavla to los mieszkańca Europy Środkowej XX wieku, modelowy przykład tego, jak wielkie wydarzenia determinują historię człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim.

Więcej informacji o książce