FARKA.press

Portal Kultury i Reportażu

Recenzja: „Cyklon” Andrzej Muszyński

Małgorzata Kmiecicka

Reporter udaje się w podróż po Birmie, znajdującej się w trudnym momencie. Niedawno zakończyła się szafranowa rewolucja i ustał cyklon Nargis, który zebrał wiele ofiar. Jak po tych wydarzeniach wygląda państwo? Co ze społeczeństwem? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Andrzej Muszyński w książce pt. „Cyklon”.

Autor często przedstawia niewielkie, na pierwszy rzut oka nic nieznaczące sytuacje, które wydarzyły się podczas jego podróży, takie jak jazda rikszą, przypadkowe rozmowy. Jednak te wszystkie drobne obrazy literackie tworzą mozaikę Birmy i jej mieszkańców. Każda opowiedziana sytuacja jest kolejnym elementem, który w pewien sposób uzupełnia portret kraju pogrążonego w ciemności.

Trzeba jednak wspomnieć o minusie tej lektury, który został podkreślony przez dr Michała Lubina, będącego pracownikiem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, w jego ocenie – jest wiele błędów merytorycznych. Z tego powodu ta pozycja nie jest najlepsza dla osób, które czytają reportaże po to, aby pogłębić swoją wiedzę. Z kolei dla odbiorców, którzy chcą, by książka skłoniła ich do refleksji nad siłą władzy i religii, istotą człowieczeństwa oraz ludzką słabością – będzie odpowiednia.

Małgorzata Kmiecicka od najmłodszych lat grała w przedstawieniach teatralnych oraz brała udział w konkursach recytatorskich i to sprawiło, że zainteresowała się literaturą. Uwielbia się angażować w wiele akcji społecznych – nie zna słowa „nuda”. Przyszłość zawodową wiąże z dziennikarstwem.

„Cyklon” Andrzej Muszyński
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 17.06.2025
ISBN: 9788380491021

FARKA.press
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.