„Taśmociął” z szansą na Prix Italia

By: FARKA

Reportaż „Taśmociął” Eweliny Karpacz-Oboładze, ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, znalazł się na tak zwanej „krótkiej liście” siedmiu kandydatów do nagrody Prix Italia 2018, w kategorii radiowych programów muzycznych. Zwycięzców poznamy w dniach 25-29 września.

Prix Italia jest najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursem dedykowanym twórczości radiowej i telewizyjnej, organizowanym od 1948 roku przez włoskie publiczne radio i telewizję RAI. Przez środowisko medialne nagrody Prix Italia są często nazywane „radiowymi Oscarami”. Obecnie konkurs posiada 8 kategorii: 3 dedykowane programom radiowym, 3 programom telewizyjnym oraz 2 projektom internetowym, a także Nagrodę Specjalną Prezydenta Republiki Włoskiej.

„Taśmociął” to opowieść o życiu i pracy Eugeniusza Rudnika, kompozytora i reżysera dźwięku, pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce, który zmarł 24.10.2016 r. Rudnik był jednym z założycieli Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz tak zwanej polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej. W latach 60. skomponował słynne „Skalary” oraz pierwszy polski utwór kwadrofoniczny „Vox Humana”. Był też producentem  wielu dzieł, m.in. „Ekecheiriji” Krzysztofa Pendereckiego, która otwierała Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 r.

Reportaż „Taśmociął” Eweliny Karpacz-Oboładze można wysłuchać na stronie Polskiego Radia.

Back to Top